Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
UZMAN UZLAŞTIRMACI UYGULAMASI ESKİŞEHİR’E GELİYOR
09.11.2023

Anayasa mahkemesince verilen karar ile uzlaşma sağlanan dosyalarda işlenen suçlara ilişkin tazminat davası açılamaması Anayasa'ya aykırı bulundu.

Kararın ardından Cumhuriyet Başsavcılıkları bünyesinde faaliyetlerini sürdüren uzlaştırma bürolarında Anayasa Mahkemesince verilen karar tartışılmaya başlandı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca uzlaştırma alanını etkileyecek bu kararın sağlıklı bir şekilde anlaşılması ve uzlaştırmacılara ulaştırılması amacıyla bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Eskişehir Adliyesi Yunus Emre Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Merve Özcan, Tetkik Hakimi Zehra Seda Kalyoncu, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Eskişehir Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Arif Hamdi Sazak, Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Ayhan Gökalp, Mehmet Özel ve Savaş Kılıç, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile çok sayıda uzlaştırmacı katıldı.

Toplantıda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosunun faaliyetleri anlatılırken Eskişehir Cumhuriyet Savcıları İsmail Karteper ve Yasin Emre Turgut tarafından yapılan sunumlarla uzlaştırma alanındaki değişiklikler anlatıldı.

UZLAŞTIRMADA NİTELİK ARTIYOR

Toplantıda uzlaştırma alanındaki değişiklikler hakkında açıklamalarda bulunan Daire Başkanı Merve Özcan, alternatif çözümler alanında uzlaştırma uygulamalarının niteliğinin artırılması yönünde çalışmalarına devam ettiklerini belirterek anayasa mahkemesi kararının ardından uzlaştırmacıların izleyecekleri yol hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Uzman uzlaştırmacı uygulamasının İstanbul, Ankara ve Adana illerinde pilot olarak uygulanmaya başlandığını aktaran Başkan Özcan, uygulama ile birlikte uzlaştırma alanında yaşanan sorunların önüne geçileceğini ifade etti. Edinilen bilgiye göre uygulamanın Eskişehir’de de faaliyete geçmesi bekleniyor.

SOSYAL YÖNÜ GÜÇLENDİRMELİYİZ

Uzlaştırmanın adalet sistemindeki önemine değinen Başsavcı Ali Yeldan da uzlaştırmacılara seslenerek, “Uzlaştırma kurumunu güçlendirerek daha ileriye taşımamız gerekiyor. Burası Yunus Emre’nin şehri. Kişiler arasındaki sorunu, çekişmeyi ortadan kaldırmak çok önemli. Bunu da uzlaştırmacılarımız sayesinde yapabiliyoruz. Uzlaştırma uygulamalarımız sayesinde mağdurun suç ile birlikte uğradığı zararı, haksızlığı giderecek bir alternatif çözüm yöntemimiz var. Bu uygulamalarda ceza yargılamasında olmayan birçok edim bulunuyor. Uzlaşma şartlarının uzlaştırmacılarımız tarafından daha iyi kullanılarak sosyal yönlerinin güçlendirilmesi, uzlaştırma kurumunun daha ileriye taşınması adına önemli bir adım olacaktır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından salondaki uzlaştırmacılar tarafından yöneltilen sorular cevaplanırken toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Adres

Kurtuluş Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı /Yargı Sokak, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon

(0222) 240 72 22

(0222)240 72 09 (Faks, İdari İşler)

E-Posta