Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELEDE DOĞRU ADIMLARLA OLUMLU SONUÇ ALINDI
27.11.2023

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde "İnsana Sevgi Yakışır" isimli panel gerçekleştirildi. Panelde kadına karşı şiddetle mücadele alanında yapılan çalışmaları anlatan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, "Kadına karşı şiddetle mücadele alanında doğru adımlar atarak 2023 yılında birçok şiddet olayının önüne geçtik" dedi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof.Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonunda gerçekleşen panelde Israrlı Takip Suçunu anlatan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, kadına yönelik şiddetle mücadele alanında yapılan çalışmaları ve elde edilen sonuçları aktardı. Eskişehir'de 2022 yılına oranla 2023 yılında kadına karşı şiddet olaylarında yüzde otuz düşüş sağlandığını açıklayan Başsavcı Ali Yeldan, "Ortaya çıkan veriler, şiddetle mücadele alanında sahada doğru adımlar atıldığında birçok şiddet olayının önüne geçilebildiğini herkesin görmesi adına çok kıymetli. Sahada mücadele eden tüm kurumlarımızla yaptığımız çalışmalar neticesinde aldığımız olumlu sonuçlarla şiddetle mücadele azmimiz artarak devam edecektir" dedi.

Panelde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahika Karaca, "Kadın Nedir" başlıklı sunumunu; Eskişehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme Merkezi Müdürü Nurten Verim Bal, 25 Kasım'ın tarihçesini ve ŞÖNİM hizmetlerini; Anadolu Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof.Dr. İncilay Cangöz, "Dil, Cinsiyet ve Eşitlik" başlıklı sunumunu ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Şube Müdür Vekili Özge Ören Sağdıç, "Yerel Yönetimlerde Kadın Çalışmaları: Eskişehir Örneği" başlıklı sunumunu; Eskişehir Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknolojide Kadın Araştırma ve Uygulama Birimi Müdürü Prof. Dr. Ferhan Şengür de "Girişimcilik Yoluyla Kadının Güçlendirilmesi" başlıklı sunumunu anlattı.

 

Yoğun katılımın gerçekleştiği panelde Eskişehir Vali Yardımcısı Ali Çetin, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Eskişehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Bayrak, Cumhuriyet Savcıları ve çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci yer aldı.

 

Panelin sonunda konuşmacılara Rektör Prof.Dr. Kamil Çolak tarafından plaket takdim edildi.

Adres

Kurtuluş Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı /Yargı Sokak, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon

(0222) 240 72 22

(0222)240 72 09 (Faks, İdari İşler)

E-Posta