Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
BASIN AÇIKLAMASI 18/12/2022
18.12.2022

T.C.

ESKİŞEHİR

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Medya İletişim Bürosu

 

 

Sayı: 2022/2                                                                                                                                                                         18/12/2022

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

     14 Aralık 2022 tarihinde boğazına cisim kaçması neticesi öldüğü ihbar edilen 6 yaşındaki Nur Tiftik’ in ölüm olayı ile ilgili olarak Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından otopsi işlemleri yapılmış ve detaylı soruşturma başlatılmıştır. Kesin ölüm sebebinin tespiti için alınan bulgular Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderilmiştir.   

     Maktüle Nur TİFTİK’in kardeşleri Y.C.T ile M.T’ nin anne ve babaların cezaevinde bulunması nedeniyle halaları olan D.T ile birlikte yaşadıkları ve halaları D.T ile babaanneleri olan C.K. tarafından kötü muameleye maruz kaldıklarından dolayı Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca ayrı bir soruşturma başlatılmıştır. 15 Aralık 2022 tarihinde gözaltına alınan şüpheli D.T. 16 Aralık 2022 tarihinde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına getirilerek ifadesinin ardından Çocuğa Karşı Eziyet suçundan tutuklanması talebi ile Eskişehir Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, mahkemece Çocuğa Karşı Eziyet suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Maktülenin ve mağdur çocukların amcası olan S.T. ise yine 15 Aralık 2022 tarihinde gözaltına alınmış, 16 Aralık 2022 tarihinde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına getirilerek ifadesinin ardından Silahla Tehdit suçundan Eskişehir Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, mahkemece Silahla Tehdit suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

     Maktüle ve mağdur çocukların babaannesi olan firari şüpheli C.K. 17 Aralık 2022 tarihinde yakalanarak gözaltına alınmış, 18 Aralık 2022 tarihinde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadesi alınan şüpheli C.K.,  maktüle Nur TİFTİK’ e yönelik “ İşkence ve Eziyet Yapmak Suretiyle Çocuğa ve Altsoya Karşı Kasten Öldürme “suçundan, mağdurlar Y.C.T. ve M.T. ‘ ye yönelik “Eziyet” suçundan tutuklanmaları talebiyle Eskişehir Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, Eskişehir Sulh Ceza Hakimliğinin 18 Aralık 2022 tarihli kararıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızca sevk edilen suçlar yönünden tutuklanmıştır.

     Soruşturma dosyasındaki tutuklu sayısı 3’ e  çıkmıştır.  

     Soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle devam etmektedir

    Mağdur iki kardeş Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme birimince koruma altına alınmıştır.

 

 

         Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

 

 

ESKİŞEHİR                

                                                                         CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

 

Adres

Kurtuluş Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı /Yargı Sokak, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon

(0222) 240 72 22

(0222)240 72 09 (Faks, İdari İşler)

E-Posta