Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
ADALET TEŞKİLATI İKAF 24’TE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
05.03.2024

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi (CBİKO) koordinasyonunda, Anadolu Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen İç Anadolu Kariyer Fuarı (İKAF’24) Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın  katılımıyla düzenlenen törenle başladı. Kariyer fuarında Adalet Bakanlığının Yüzüncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Adaletin Sesi, Personelin Nefesi sloganıyla başlatılan etkinlikleri kapsamında Eskişehir Adalet Teşkilatlarının hazırladığı stant ve çalışmalar Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesinde üniversite öğrencileri ile buluştu.


Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği stantta Eskişehir Adliyesi ve Eskişehir Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, Psikologlar, Zabıt Katipleri, İnfaz Koruma Memurları, Yazı İşleri Müdürleri ve diğer çalışanlar öğrencilerle bir araya gelerek Adalet Teşkilatlarında yer alan meslek gruplarını tanıttılar.


Adalet Bakanlığındaki kariyer süreçlerinin üniversiteli gençlere anlatıldığı fuara, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Fatih Akkuzu ve Uğur Muslu, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Eskişehir Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Arif Hamdi Sazak ve tetkik hakimleri ile birçok yargı mensubu ziyarette bulundu. Ziyarette öğrencilere Adalet Teşkilatlarını ve ülkenin hukuk sisteminin anlatılırken gençlerin merak ettiği sorular cevaplandı.


Ziyaretin ardından stant yanında kurulan sistem ile klavye yarışması düzenlendi. Bir dakikada en fazla kelime yazan öğrencilere hediyeler takdim edildi.  Klavye yarışmasının yanı sıra İletişim Fakültesi Z-13 numaralı derslikte öğrencilere yönelik Uzlaştırma, Arabuluculuk ve Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü Hizmetleri anlatıldı. Etkinliklere yoğun katılım sağlanırken standa gelen öğrenciler Hakim-Savcı ve Avukat cübbesi giyerek bolca fotoğraf çektirdiler.


GENÇLERE ULAŞMAK İÇİN KARİYER FUARI BÜYÜK BİR FIRSAT


Kariyer fuarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali YELDAN, yaptıkları çalışmalarla Adalet Bakanlığı teşkilatlarını ve bakanlıktaki kariyer süreçlerini gençlere anlatmayı amaçladıklarını belirterek, “Bölgemizdeki birçok üniversitenin katılımıyla hazırlanan kariyer fuarı gençlerimize ulaşmamızda  bizlere büyük bir fırsat sundu. Gençlerimiz ile yaptığımız etkinlikler oldukça faydalı oldu. Gençlerimizi Adalet Teşkilatlarımızda çalışma arkadaşlarımız olarak görmek istiyoruz”


Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fatih Akkuzu da kariyer fuarında gerçekleştirilen etkinlikler ile ilgili olarak, "Fuardaki çalışmalarımız ve etkinliklerimiz ile İç Anadolu Bölgesindeki gençlerimizle bir araya geldik. Bakanlığımızın kariyer fırsatlarını gençlerimize sunduk. Geleceğimiz olan tüm gençlerimizi Adalet Bakanlığımızın teşkilatlarında görev almaya davet ediyoruz” diye konuştu.  


KURGUSAL DURUŞMADA ISRARLI TAKİP SUÇU ANLATILDI


Kariyer Fuarı kapsamında üniversite öğrencilerinin hukuk sistemini ve işleyişini daha iyi anlayabilmeleri amacıyla İletişim Fakültesi Z-13 numaralı derslikte kurulan dekor ile mahkeme salonu oluşturuldu.


Mahkeme salonunda düzenlenen kurgusal duruşmalarda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Eğitim ve Sosyal İşler Bürosunca açılan Eskişehir Adliyesi Tiyatro Grubu rol aldı. Duruşmalarda uyuşturucu bağımlılığı ve kadına yönelik şiddete vurgu yapılırken, Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce elektronik kelepçe uygulaması anlatıldı. Üniversite öğrencileri kurgusal duruşmaya  yoğun katılım göstererek duruşmaları büyük bir heyecan ile izledi.

Adres

Kurtuluş Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı /Yargı Sokak, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon

(0222) 240 72 22

(0222)240 72 09 (Faks, İdari İşler)

E-Posta